روغن موتور

روغن موتور مینرال عمده روغن هایی که که از پایه معدنی و نفت خام استحصال می شود شامل انواع روغن موتور دیزل و روغن موتور بنزینی و روغن هیدرولیک و انواع گریس ها می شود.

برای اینکه خودرو شما کم تر دچار آسیب شود باید به موقع به آن رسیدگی کنید . برای حفاظت خودرو بعد از لاستیک ماشین اولین مورد حفاظت از موتور خودرو می باشد که برای اینکه یک موتور خوب و سالم داشته باشید باید از روغن موتور مینرال استفاده نمایید که در واقع از نفت خام به صورت مستقیم به دست می آید. در این مقاله اطلاعاتی در مورد قیمت، خرید و فروش این روغن موتورها در اختیار شما قرار می دهیم. همانطور که می دانید، روغن موتور به سه دسته تقسیم می گردد که در زیر به اختصار توضیح خواهیم داد.

روغن موتور مینرال: که در اصل این روغن موتور روغن موتور معدنی می باشد.

روغن موتور سنتتیک: به علت ترکیبات آزمایشگاهی به معنای آزمایشگاهی شناخته می شود.

روغن موتور نیمه سنتتیک: ترکیبی بین مینرال و سنتتیک می باشد.

این روغن موتور مینرال که از پالایش نفت خام به دست می آید در واقع برای روانکاری موتور خودرو می باشد. همچنین این روغن موتور قدرت روانکاری کمتری به نسبت روغن سنتتیک دارد و در فصل سرد سال باعث می شود تا در هنگام روشن شدن عملکرد ضعیفی داشته باشد.

این روغن موتورها از عمر کمتری برخوردار هستند و به دلیل مولکولهای بزرگتری که دارند به هیچ عنوان از مجراهای میکروسکوپی ریز عبور نمی کنند.

روغن موتور مینرال

متداولترین و رایج ترین روغن موتوری که در بین مردم مورد استفاده قرار می گیرد و محبوب شناخته می شود، روغن موتور مینرال است. از این روغن موتور خودرو معمولا برای آب بندی خودروهای صفر نیز استفاده می شود و مناسب ترین نوع است. معمولا روغن موتورها را بر اساس فصلها نیز دسته بندی می کنند که هر کدام در یک فصل خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

روغن سینگل گرید: این روغن فقط مخصوص یک فصل از سال می باشد و کاربرد دارد و در مشخصات آن یک عدد به کار برده شده است و متوجه این خواهید شد که برای چه فصلی و در چه زمانی مناسب است.

روغن مولتی گرید: همانطور که می دانید، این روغن برای چهار فصل از سال مناسب می باشد و برای شناسایی اینکه در هر فصل کدام را استفاده نمود از دو عدد استفاده شده است که البته تشخیص این اعداد کمی دشوار می باشد.

ضمنا، این روغن از سه قسمت تشکیل شده است و در هر قسمت بنا به کارکرد می توان از آنها در فصلهای مختلف استفاده نمود.

روغن موتور مینرال عمده معمولا برای هر روغن موتوری که استفاده می شود یک بازه زمانی قرار دارد که باید آن را بعد از اتمام آن زمان تعویض نمود و در مورد هر کدام متفاوت می باشد.

قیمت روغن موتور مینرال

از اولین نوع روغن موتورهای تولید شده، روغن موتور مینرال هستند که با وجود فرایند ساده، در مقایسه با دیگر روغن موتورها مانند روغن موتورهای سنتتیک و نیمه سنتتیک از قیمت مناسب و پایین تری بر خوردار می باشد.

همانطور که می دانید، از این روغن موتور برای روانکاری قطعات خودرو استفاده می شود و معمولا زمان تعویض این روغنها کوتاه تر می باشد و آن هم به دلیل مواد افزودنی کمتر و همچنین عدم اصلاح ساختار شیمیایی در آنها می باشد.

همانطور که می دانید، استفاده از روغن موتور مینرال برای موتور خودروهای قدیمی بهترین گزینه می باشند. زیرا با قدرت پاک کنندگی بالایی که دارند احتمال اینکه به موتور خودرو آسیب وارد نمایند زیاد است و البته ممکن است باعث نرم شوندگی بیش از حد حرکت شود.

معمولا برای سنجیدن اینکه آیا زمان تعویض روغن موتور و لنت ترمز رسیده است یا نه باید روغن موتور را بررسی کنید و اگر حالت چسبندگی داشت وقت تعویض آن می باشد. البته قابل ذکر است که برای تشخیص تعویض روغن موتور باید حتما از یک متخصص در این زمینه کمک گرفت.

همانطور که می دانید، روغن موتور مینرال عمده عمر مفید روغن موتور مینرال در حالت عادی 6000 و در حالت ایده آل 10000 کیلو متر می باشد که البته در 10000 خیلی کمتر پیش می آید. ضمنا، هر 4000 کیلو متر باید روغنهای مینرال معمولی تعویض شوند و بیشتر از آن اگر کار کنند احتمال اینکه به موتور آسیب وارد شود زیاد است.

ضمنا، قابل ذکر می باشد که قیمت زیاد، قدرت و روانکاری بالا دلیلی بر این نمی شود که روغن موتورها با هم برابر نیستند، بلکه برای هر خودرویی یک نوع روغن موتور تعبیه شده است.

خرید روغن موتور مینرال

از آنجایی که برای هر نوع خودرویی باید از یک مدل روغن موتور و روغن هیدرولیک استفاده نمود بنابراین برای خرید روغن موتور باید به دفترچه خودرو مراجعه کرده و نوع روغن موتوری که مناسب خودرو می باشد را خریداری کرد که در اصل روغن موتور مینرال برای خودروهای معمولی و قدیمی مناسب تر می باشند.

اما برای خودروهای مدرن بهتر است که از روغن موتورهای سنتتیک استفاده شود و البته در این مورد نیز باید به دفترچه راهنما مراجعه کرده و مطمئن شوید. همانطور که مستحضر هستید، در روغنهای موتور مینرال قدرت پاک کنندگی و رسوب زدایی در مقایسه با روغن موتورهای فول سنتتیک و نیمه سنتتیک کمتر است.

همین قدرت کم پاک کنندگی باعث می شود تا از این روغن موتورها برای خودروهای مدرن استفاده نشود. از آنجایی که به جز روغن موتور از روغنهای دیگری نیز مانند روغن ترمز و روغن گیربکس و انواع دیگر استفاده می شود و برای اینکه دچار اشتباه نشوید روغن موتور مینرال عمده بر روی هر کدام از روغن موتورها علامت اختصاری خاصی نوشته می شود تا بهتر بتوانید انواع روغنهای مورد استفاده در خودرو را تشخیص دهید.

در میان انواع روغن موتورها، روغن موتور مینرال بدون علائم اختصاری می باشد و آن هم به جهت اینکه قدیمی است و اغلب به عنوان روغن موتور معمولی از آن یاد می شود.

فروش روغن موتور معدنی

لازم به ذکر است از آنجایی که برای ساخت بیشتر موتورهای داخلی از تکنولوژی قدیمی استفاده می شود بنابراین درصد فروش روغن موتور مینرال در بازار به نسبت روغن موتورهای دیگر بیشتر می باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد نمی توان عنوان کرد که کدام روغن موتور در مقابل دیگر روغن موتورها بالاترین کیفیت را دارند و یا اینکه بهترین هستند.

زیرا تقسیم بندی روغن موتورها بر اساس نوع موتور خودرو می باشد و از آنجایی که برای هر خودرو یک مدل موتور تعبیه شده است، بنابراین نوع روغن موتور در هر کدام نیز متفاوت می باشد.

به عنوان مثال؛ برای خودروهای مدرن، اگر از روغن معمولی مینرال استفاده شود باعث آسیب جبران ناپذیر به موتور می گردد زیرا برای موتور این نوع خودروها، روغن سنتتیک مناسب می باشد.

بر عکس اگر برای خودروهای قدیمی که روغن موتور مینرال باید استفاده شود، اگر از روغن موتور سنتتیک استفاده گردد به علت قدرت بالای پاک کنندگی به موتور آسیب می زند و باعث نرم شدن حرکت می گردد که باعث خرابی موتور می شود.

بنابراین توصیه می شود که قبل از خرید روغن موتور ابتدا از نوع روغنی که باید برای خودرو استفاده کنید آگاهی داشته و بعد خرید نمایید.

شما عزیزان اگر می خواهید از این کالا با قیمت مناسب و کیفیت بالا تهیه کنید می توانید از طریق سایت ما اقدام نمایید و خرید خود را در اسرع وقت تحویل بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *