قیر گیلسونایت

قیر معدنی گیلسونایت که شکل فیزیکی گیلسونیت و زغال سنگ یکسان است اما مشخصات و آنالیز کاملاً متفاوت با 140 ماده معدنی ارزشمند است. تفاوت اصلی در نقطه نرم شدن و حلالیت و همچنین محتوای خاکستر است.

بیشتر بخوانید: بزرگترین صادر کننده قیر خاورمیانه ۵ سال | شرکت صادرات قیر

گیلسونیت به عنوان عوامل افزایش دهنده عملکرد برای آسفالت استفاده می شود در یک مخلوط آسفالت بدون نیاز به مولینگ با برش بالا مانند مورد برخی اصلاح کننده های دیگر ترکیب می شوند. گیلسونیت یکی از محصولات ارزشمندی است که در صنایع راهسازی و عایق کاری نقش بسزایی دارد. این محصول در تمام نقاط دنیا مانند آمریکا و البته ایران یافت می شود وتولیدگسترده آن در کرمانشاه است.

قیر معدنی گیلسونایت طبیعی

قیر معدنی گیلسونایت

گیلسونیت گاز آزاد می کند و این گاز بسیار بالاتر از سایر افزودنی های معمولی است که به آزادسازی آسان قالب کمک می کند. یکی از عوامل هزینه ریخته گری، افزودنی ماسه است که گیلسونایت می تواند این هزینه را کاهش دهد.

نخستین بار در سال ۱۸۶۰ قیر معدنی یا گیلسونایت از دل معادن قیر طیبعی یافت شد و شخصی به نام ساموئل اچ گیلسون در سال ۱۸۸۰ آنرا به عنوان ماده پوشش ضد آب، عایق کابل استفاده می کرد امروز از قیر راهسازی، ساختمان، بهیته سازی آسفالت، چاه های نفت، عایق بندی پشت بام استفاده می شود.

تفاوت قیر طبیعی و نفت در چه می باشد؟

این دو ماده عملکرد یکسانی دارد اما دارای تفاوتهای کمی می باشند برای مثل قیر نفتی کم تر از یک درصد گوگرد دارد ولی قیر معدنی بیش از سه در صد دارد ایران دارای ذخایر قیر طبیعی می باشد. قیر ها به دو روش اجرای مستقیم و دمیدن هوا بر اساس فرایند ادامه دار، تولید می شود.

تفاوتهای دیگر قیر معدنی و نفتی میزان خلوص آن است یکی از نشانه های گیلسونایت مناسب کم بودن میزان ناخالصی آن می باشد به طور کلی قیر معدنی دارای ناخالصی از جمله خاکستر می باشد همچنین میزان اسیدی و صابونی شدن قیر نفتی از قیر طبیعی کمتر است.

بیتومین افزودنی قیر برای به دست آمدن خاصیت چسبندگی می باشد از موارد موثر این محصول در قیر میتوان به نازک کردن ضخامت آسفالت، کم کردن وزن آن، چسبندگی و افزایش ویسکوزیتی قیر و جلوگیری از رویش گیاه در اسفالت را اشاره نمود شاید همه شما پله پله شدن و یا اب شدن اسفالتهای خیابان را دیده باشید استفاده از بیتومین جلوگیری میکند از آب شدن قیرها در فصل تابستان و گرما و ثابت ماندن، این ماده از ترک خوردن و همچنین کچلی آن جلوگیری می کند.

در کرمانشاه و ایلام دارای معادن عمده قیر طبیعی می باشد قیرهای طبیعی به صورت جامد و درجه نرمی بالا موجود می باشد قیر استخراج شده از این منابع معمولا برای سوخت کوره های آهنگری و یا درکک سازی استفاده می شود کاربرد قیر معدنی در صنایع ایزولاسیون، پوشش لوله، کک سازی، سیمان حفاری و آسفالت می باشد.

قیر معدنی گیلسونایت

گیلسونایت قیر طبیعی

ماده سیاه و خمیری شکلی که در عایق ‌کاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد قیر می‌باشد گیلسونایت یک نوع قیر معدنی طبیعی می باشد که در معادن زیرزمینی به‌صورت ماده‌ای سیاه و سخت با سطح براق پیدا می شود. قیر گرفته شده از نفت و یک هیدوکربن متراکم و  چسبناک می باشد قیرها دونوع هستند یک قیر طبیعی که در زیر تپه ها و دریاچه های نفتی یافت می شود و دوم قیر تصفیه شده که از ته نشینی نفت خام به وجود می آید.

تعاریف، ویژگی، و منابع قیر معدنی یا گیلسونایت متفاوت می باشد مواد قیری از نفت به خاطر داشتن منابع زیاد متنوع تر می باشند قیرها به سه منبع  قیرهای طبیعی، قیرهای نفتی، قیرهای قطرانی تقسیم می شوند.

در رود بوتینا درشمال شرق یوتا قیرهای طبیعی یافت شده است قیر طبیعی مثل آسفالت طبیعی در آلبفاتیک و آروماتیک محلول می باشد قیر طبیعی در حالت سنگ ماده ای براق، مشکی می باشد و در حالت پودر رنگ آن تیره تر می باشد.

از تبدیل مایع به بخار نفت خام قیر نفتی به دست مس آید قیر نفتی بازمانده سنگین نفت خام می باشد جالبه بدونید که قیرهای بدست امده از منابع مختلف دارای تفاوتهای می باشد.

قیر قطرانی به خاطر تشابه ظاهری به قیر نفتی به اسم قیر نفتی شناخته  می شود اما این دو قیر خواصهای فیزیکی متفاوتی دارد این نوع قیر برای سوزاندن مواد آلی طبیعی مثل چوب گردو و یا ذغال سنگ و تقطیر تخریبی آنها در غیاب هوا کار برد دارد قیر قطرانی در راهسازی، خاک ذغال قالبی، الکترودهای ذغالی و لعاب و روکش لوله ها کاربرد دارد.

از قیر طبیعی می توان برای سوخت در کوره های اهنگری استفاده کرد همچنین قیرهای طبیعی در صنعت کک سازی که برای تولید پود قیر طبیعی و یا پود گیلسونایت کاربرد دارد استفاده می شود کک ماده ای با خالصی بالایی از میزان کربن و بدون خاکستر می باشد به همین علت به راحتی می سوزد.

همان طور که گفته شد از قیر معدنی یا گیلسونایت برای راهسازی استفاده می شود این ماده کمک زیادی به اسفالت کردن جاده ها با هزینه ی پایین تر می شود.

گیلسونایت قیر طبیعی

قیر گیلسونایت

قیر دارای خواص زیادی می باشد از جمله می توان تغییر پذیری قیر بر اثر حرارت از سر سخت بودن وسفتی به شل و ابکی تغییر می کند و در اثر پایین امدن حرارت دوباره سفت و سخت خواهد شد قیر حالت چسبندگی دارد نکته ی بعدی قیر مقاومت بالایی در برابر فشار و کشش دارد نکته بعدی قیر مقاومت زیادی در قبال سرما و گرما را دارد و دراخر قیر کاربرد زیادی در راه سازی و آسفالت جاده ها دارد.

در این بخش می خواییم 7 مشخصات قیر گیلسونات شامل درجه نفوذ، گرانروی، درجه اشتعال، افت وزنی، شکل‌پذیری، درجه خلوص و درجه نرمی را باهم برسی کنیم

  1. درجه نفوذ: برای تعیین سختی قیر از آزمایش درجه نفوذ استفاده می‌شود قرار دادن یک سوزن استاندار به مدت پنج ثانیه در داخل قیر در دمای بیست و پنج درجه نفوذ می کند  هرچه درجه نفوذ کم‌تر  باشد غیر سخت تر است.
  2. گرانروی: مشخصه گرانروی قیر با دستگاه صنعتی سی بولت فیورل اندازه گیری می شود.
  3. درجه اشتعال: درجه اشتعال زمانی که قیر از خودش گازهای متصاعدی با نزدیک شدن شعله نشان ندهد.
  4. افت وزنی: بر اثر تبخیر قسمتی از روغنها و ترکیبات نفتی افت وزنی ایجاد می شود افت وزنی قیر در دمای ۱۶۳ درجه سانتی گراد به مدت ۵ ساعت سنجش می شود.
  5. شکل پذیری: مقدار افزایش  طول نمونه را قبل از پاره شدن خاصیت شکل پذیری قیر می گویند به گونه ای که اگر قیر با سطح ۱ سانتی متر را به سرعت ۵ سانتی متر در دقیقه بکشیم مقدار آن به دست می آید.
  6. درجه خلوص: اگر نمونه ای از قیر را در حلال قیر تترا کلرور کربن و سولفور کربن در هریک از این مواد حل کنیم ناخالصیهای آن باقی می ماند به همین  سبب درجه خلوص قیر را می توانیم تعیین کنیم این درجه خلوص دارای فرمولی  شامل کم کردن وزن قیر از وزن ناخالصیها تقسیم بر وزن نمونه قیر می باشد.
  7. درجه نرمی: تبدیل شدن قیر ار حالت جامد به حالت روان با استفاده از دمای مشخص به آن درجه، درجه نرمی می گویند هر چه در جه نرمی قیر بالاتر باشد حساسیت آن پایین تر می باشد درجه نرمی قیرهای معمولی بین ۶۰ تا ۷۰ می باشد.

قیر گیلسونایت

قیمت سنگ گیلسونایت

گیلسونیت طبیعی خطری ندارد و غیر سمی می باشد این یک سنگ صمغی بسیار خالص است که از ترکیبی از هیدروکربن های مختلف ساخته شده است. عوامل گوناگونی برقیمت گیلسونایت و قیر طبیعی تاثیر می گذارد که شامل نوسانات ارزی، تحریمهای بین المللی و قوانین داخلی می باشد قیر از جمله محصولاتی می باشد که در بازار نفتی ایران به فروش می رسد ایران با داشتن معادن مختلف، این محصولات قیمت مناسب تری نسبت به کشورهای دیگر دارد شما می توانید برای خرید اینترنتی انواع قیر با مشاوران ما ارتباط بگیرد تا شما را راهنمایی کنند تا بتوانید سفارش خود را با شرایط ویژه پرداخت نهایی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *